Startsidor   Bibelns rikedomar   Vandringar   Ungdom/Barn   Utblick   Övrigt   Backa en sida

  |  Bibelsök  | Nödutgång...


den 21 mars - Midfastosöndagen

Giv mig den frid som djupt likt floden flyter
och gör att livets öken blomstrar blid.
Giv mig den tro som natt i dag förbyter
och lär mig vänta än en liten tid.

J Crewdson / L Sandell

”Livets bröd”
På andra sidan

”De fann honom där på andra sidan sjön…”

Så berättar Johannes på söndag – Midfastosöndagen – om folket som letade efter Jesus i trakten av Gennesarets sjö. De letade ordentligt och till slut fann de honom - ”på andra sidan” (Joh. 6:24-25).
  Det är många som letar efter Jesus nu också. Många känner på sig, att Jesus Kristus står för det som vi bäst av allt behöver här i våldets och mordens och krigens och hatets värld. Men för många blir det då som för människorna i söndagens text: ”De upptäckte, att Jesus inte var där, inte heller hans lärjungar”. Man upptäcker att Jesus är långt borta och att inte heller hans kyrka finns till hands utan mest sysslar med annat.
 Då är det viktigt att leta ”på andra sidan”, d.v.s. på andra sidan av allt det vi tycker är enkelt och självklart:
 På andra sidan av allt det materiella, så att vi vågar räkna med det andliga livet.
 På andra sidan av vad vi brukar ha som vanor, så att vi vågar bryta lite mot det vanliga mönstret och t.ex. gå över på andra sidan om tidningen till Bibeln.
 På andra sidan om den vanliga rutinen - till kyrkogång och gudstjänstliv.
 På andra sidan om vad folk tycker och tänker om oss till vad Gud tycker och tänker om oss.

För dem som ofta är i kyrkan t.ex. kan detta ”på andra sidan” finnas därute bland s.k. vanligt folk: Det vi är med om i kyrkan på söndag skall praktiseras på måndag på andra sidan.
  För dem som sällan är i kyrkan finns detta ”på andra sidan” just på andra sidan av kyrktröskeln, på insidan, där man lever med i gudstjänst och församlingsliv.

Hur vi än har det, har vi alla det gemensamt, att vi behöver ”leta efter Jesus på andra sidan”. Och en sak till har vi då gemensamt: Att vi då kommer att finna honom där – ”på andra sidan.”

Vänliga hälsningar och goda önskningar från
Stellan Oltéus

Vik.komminister i Fjärås och Förlanda församlingar i Göteborgs stift

Klicka här för utskriftsvänlig sida

Livets bröd :
Mitt i fastan kommer frågan till oss: Vad lever vi av och vad lever vi för? Jesus säger om sig själv, att han är livets bröd. Han har omsorg om hungriga magar, han har kommit också för att stilla hungern i själen. I Guds ord, i bönen och nattvarden får vi ta emot Kristus, som det bröd som ger världen liv.

Bibelläsning:
GT läsning: 2 Mos 16:11-18
Epistel: 1 Pet 2:1-3
Eller se: Oas vandring 9
Evangelium: Joh 6:24-35
Psaltarpsalm: Ps 107:1-9

Bibellänkarna går till Bibeln.se

I kyrkorummet:
kan Lutherhjälpens lilla sparbössa få en framträdande plats i gudstjänsten. När vi använder den gör vi något för hungrande människor ute i världen.

Liturgisk färg: Lila

Innehållet i ovanstående ruta hämtas från Svenska kyrkans webb .
Bibelords meny: Just nu! Vilka är Bibelordarna? Tidigare bibelord
Dagens lösen
Bibelordet inför helgen
Klicka här för att varje fredag få ett mail med information om vad som tillkommit på bibelskolan under veckan som gått.
©2003 Stiftelsen bibelskolan.com - www.bibelskolan.com - info@bibelskolan.com
Org. nr: 857209 - 5266 - Postgiro: 402 30 79 - 9 För stödgåvor till driften av vår sajt - Mer info här
Webmaster
Om coocies