Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Vem är Hosianna? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Staffan Ljungman   
2006-01-01

(Svar till Lisa)

Du undrar vem den där Hosianna är som förekommer flitigt i
psalmer och böner så här års.

Hosianna är ett hyllningsrop till Jesus som förekommer i t ex Matt 21:9 . ”Davids son” är Jesus, som härstammar från kung David, och folket hyllar honom med hosiannaropen när han rider in i Jerusalem. Ordet finns även i Psaltaren 118:25, där det är översatt med ”Herre, hjälp oss!” Det är den ordagranna översättningen av hosianna. Ett glatt och trosvisst rop om hjälp från Herren. Det kan vi också använda i psalmer och böner för att lovsjunga Jesus som Kungen i vårt liv.


Med hälsning i Herren

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk