Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
På väg till Rom - Pont Sant Martin PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Tobias Bäckström   
2008-04-23
Från Aosta gick vi en lite kortare sträcka till Nus. Där träffade vi Dom Mario som blev väldigt glad över att få 2 pilgrimer till sin församling. Han tog oss med på en biltur i bergen och sen bjöd han på pizza och pratade med oss.

Igår gick vi till St Vincent och då visade det sig att Dom Mario ringt så vi var väntade. Idag har vi tagit oss till Pont Sant Martin. Folk är mycket trevliga längs vägarna på ett ställe bjöd en man in oss på var sitt glas vin som han själv hade gjort. Vad som är mindre trevligt är alla skällande hundar. Det är inte så roligt att ha en ilsket morrande best framför sig som inte tycks ha fått frukost och tycker att jag skulle passa till det. Då är jag tacksam att jag går omkring med en 170 cm lång påk. Image

Senast uppdaterad ( 2008-04-23 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk