Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
På väg till Rom - Cavaglia PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Tobias Bäckström   
2008-05-01
Från Ivrea gick vi idag till Cavaglia som ligger några km innan Santhia. Vi har nu lämnat alperna och kommit ut på slätten, skönt att slippa alla backar.
Vi har förbi många kyrkor där vi går in för att be. Kyrkan i Cavaglia är fantastisk som en katedral trots att samhället inte är större än Osby. Gästfriheten och omtanken är också stor. Vi visste att kommunen har skulle ha ett litet härbärge för pilgrimer så vi gick till kommunkontoret, där en kvinna i receptionen visade upp oss till ett rum där tydligen kommunstyrelsen sammanträdde. Alla kom från och hälsade och det kvinnliga  kommunalrådet talade länge om hur mycket hon uppskattade Sverige. Sen ledde en vaktmästare oss till en liten lägenhet. Imorgon riktar vi på Vercelli.Image
Senast uppdaterad ( 2008-05-01 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk