Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
På väg till Rom - 27:e april PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Tobias Bäckström   
2008-05-01
Det har blivit några jobbiga dagar. 35 km till Vercelli. Det skulle finnas rum för pilgrimer på seminariet men där kom det från en präst bakom de stängda grindarna och sa bara: Non e possibile. Och sen skickade han iväg oss till en annan adress. Efter att ha irrat omkring på Vercellis gator en är stund kom det ett cyklande par där mannen var engagerad i en pilgrimsförening. De tog oss till sätt ställe och där blev vi genast mottagna. Vi fick ett rum avsett för pilgrimer men i huset var där fler inneboende med olika sociala problem. Det var en intressant samling som vi av kvällsmat med.   Efter att ha bett morgonbön i kyrkan gick vi till Robbio genom Vercellis risfält. Och idag har vi kommit till Tromello. Vi har hamnat mitt i församlingens ungdomsgård där präststudenten Carlo springer omkring med madrasser och kuddar  med ett koppel av ungdomar efter sig. Och varmvatten har de i duschen.
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk