Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Judarnas heliga dag PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Staffan Ljungman   
2006-01-01

Du undrar om judarnas heliga dag (fredan), vad den heter och vad dom gör den dagen. Först måste jag tala om att den heliga dagen för judarna är lördagen (det är muslimerna som har fredagen). Helgen namn är sabbat, och den varar från fredagens solnedgång till lördagens solnedgång. De första kristna firade på judiskt sätt lördagen som sabbat, men redan på 100-talet gick man över till att fira söndagen som "Herrens dag", eftersom Jesus uppstod på en söndag.

Föreskrifterna om sabbaten finns bl a i 2 Mos 31:12-17.

När det gäller judisk tro idag föredrar jag att hänvisa till följande länk:
Judarna i Sverige - en kort presentation


Med hälsningar i Herren

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk