Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Nattvard utan konfirmation PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Staffan Ljungman   
2008-07-02
Nattvard utan konfirmation?                                                                           /Svar till Sandra/

 

Du undrar om man får ta emot nattvarden utan att vara konfirmerad. Nattvard och konfir­mation är inte längre sammankopplade i Svenska kyrkan. Du är välkommen till natt­varden om du 1) är döpt, 2) tror det som Jesus säger i instiftelseorden att brödet och vinet verkligen är hans kropp och blod. Observera då att det inte handlar om att begripa hur det kan vara så, utan om att tro att det är så. Konfirmationen ger dels undervisning i kristen tro, dels meddelande av Helig Ande (under bön med handpåläggning). Det är aldrig för sent att bli konfirmerad. Många församlingar har särskilda grupper för dem som är lite äldre.

Med hälsning i Herren

Staffan Ljungman

 

Senast uppdaterad ( 2008-07-07 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk