Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Vattenstämpelns hemlighet - Hundralappens hemligheter PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Bengt Pleijel   
2008-09-30

 

Hundralappens hemligheter

 

Jag vet inte om Du är intresserad av hundralappar. Jag är det. Jag får flera sådana varje månad. Det finns många hemligheter i en vanlig hundralapp. Om Du tar fram den hundralapp ur plånboken som blev kvar sedan du gett kollekten i kyrkan i söndags, så skall jag visa dig vad som finns där.

 

Mannen på sedeln är Carl von Linne, han som (upp)fann blommorna. Till vänster om honom ser du Linneträdgården i Uppsala. När du gör ett besök där nästa gång, kan du ta fram en hundralapp och jämföra med vad du ser då. Trädgården där är ju gjord precis efter sedeln. Eller är det kanske tvärtom ...

Till höger om Linne ser du ett prov på hans handstil. Och ovanför den finns Linnes valspråk i mikrotext. Ta fram ett förstoringsglas så ser du att där står omnia mirari etiam tritissima. Tycker du inte att det är ett bra valspråk? Betyder? "Förundra dig över allt, även det mest alldagliga". Praktisera gärna det några dagar framåt!

Lite längre ned, nedanför handstilsprovet, ser du en triangel. Inne i den finns ännu en triangel. Du ser den bara om du håller upp sedeln vågrätt mot ljuset och lutar den något ifrån dig.

Medan du håller upp sedeln mot ljuset ser du att det kommer fram ännu ett porträtt av Linne i den tomma rutan till vänster. Det är det vi kallar för vattenstämpeln. När du fortsätter att hålla upp sedeln i ljuset, ser du också säkerhetstråden som en mörk linje.

Ser du vattenstämpeln och tråden är din sedel tydligen äkta och du lurar ingen när du köper tårta och karameller för den.

Om du "omvänder" sedeln kan du se en stilisering av ett bi som pollinerar en blomma. Till vänster därom finns ett pollenkorn, en grodd och en del av en pistill. Och de där små runda ringarna med något som ser ut som en stjärna inuti och som finns till höger nedanför biet och blomman visar hur en blomma ter sig i biets ögon.

Längst till höger på denna sida kan du i namnteckningarna se de vackra pojknamnen Erik och Bengt.

Det finns hemligheter i hundralappens vattenstämpel. Det finns ännu större hemligheter i dopets vattenstämpel. Är du nyfiken? Läs då vidare.

 

Image

 

 

 

Till eftertanke 
          
Varför tappar vi så lätt förmågan att häpna?
Är vattnet i kranen, blomman i krukan, mjölken i kylskåpet,
män­niskorna omkring mig självklarheter?

Lyssna inåt               

Jag skall ge dig dolda skatter och bort­glömda rikedomar,
för att du må veta att jag, Herren, är den som har
kallat dig vid ditt namn
. (Jes 45:3)

I vissa biblar står det bortgömda rikedomar ...
Är det du som glömt bort dem?
Eller är det Herren som gömt undan några rikedomar just för dig?

Bed                            

Fader i himlen,
jag ber om öppnade ögon så att jag ser
och öppnade öron så att jag hör
och ett öppet hjärta så att jag kan ta emot
de rikedomar som jag glömt att leta efter
och som du gömt undan just för mig.

 

 

Senast uppdaterad ( 2008-10-10 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk