Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Vattenstämpelns hemlighet - Faderns kläder PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Bengt Pleijel   
2008-10-18

 

Faderns kläder

 

Fadern vill fortsätta att sända Jesus ut till den värld som han älskar och har nöd för. Du får gå ut som hans ambassadör. Därför har Fadern lagt undan storebror Jesu kläder för din räkning. Du klär dig varje dag i Jesu sinne (Läs Kol 3:12-17).

Klädfrågan är, som du kanske vet, viktig för en kristen. Vi sjunger om det i många psalmer. Ibland tycker vi att vi inte har något att sätta på oss. Psalmen "Klippa du som brast för mig" hjälper oss uttrycka den nöden: "Naken dig om kläder ber".

Om vi vill komma in i den himmelska festsalen, duger det inte att se ut hur som helst. Försök inte komma med några slarviga jeans. Eller med frack och ordnar. Sådant imponerar inte där. Ty "Bröllopskläder fordras av var och en själ, som in i staden skall komma" (Sv Ps 265:3). Men vet att den gamla österländska seden fortfarande gäller, att den som bjuder på bröllopet bjuder också på kläderna. Därför "kläd dig, själ, i högtidskläder, när för nådens tron du träder" (Sv Ps 394:1).

Vad är det för kläder som du får? Det är ju den vita dopdräkten, Kristi rättfärdighets kläder. När du döptes blev du iklädd Kristus, säger Paulus (Gal 3:27). Denna dopdräkt får du ta på dig varje dag. Det blir himmel på jorden när du gör det.

Det betyder att du varje dag får lägga av de gamla smuts­kläderna. Och du behöver inte en dag till i ditt liv klä ut dig i din egen duktighet. Det blir så jobbigt för människor att möta dig då. Du får möta dem iklädd Kristus. De kläderna ger en Kristusdoft (2 Kor 2:15).

Du är ett kungabarn. Dessa kungabarnens kläder beskrivs närmare i Kol 3:12 ff. Också där handlar det om dopet. Det gäller att dra konsekvenserna av dopet. Så kläd dig då som det anstår den himmelske Konungens barn.

Kläd dig inte för att bli Guds barn utan därför att du för Jesu skull är det! Kläd dig i Jesu sinne.

Inför varje plagg som du tar på dig säger Jesus: Detta vill jag hjälpa dig med: innerlig medkänsla, vänlighet, ödmjukhet, mildhet, tålamod, fördragsamhet, förlåtelsebereddhet, kärlek.

 

 

                                                                     Image

 

 

Till eftertanke 

      
Tänk igenom hur mycket som förändras för dig och för människor omkring dig
om du verkligen tar på dig dessa Jesuskläder och tar emot hans hjälp att leva så.


Lyssna inåt

Som Guds utvalda, heliga och älskade skall ni alltså klä er i innerlig med­känsla,
vänlighet, ödmjukhet, mildhet och tålamod. Ha fördrag med varandra och
var överseende om ni har något att förebrå någon.
Liksom Herren har för­låtit er skall också ni förlåta. Men över allt detta skall ni ha kärleken ...

(Kol 3:12-14)


Bed

Fader, tack för att du genom dopet kallat oss att leva Jesu liv på jorden.

 

Senast uppdaterad ( 2009-03-14 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk