Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Terebinter PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Tobias Bäckström   
2008-12-08
I Gamla Testamentet användes träden Terebinter ofta som en vacker bild på Guds Folk. Har förgäves (även på nätet) leta efter mer info om just det här trädslaget dels biologisk och även historiska fakta, men kammat noll där. Tacksam för mer inoformation och även gärna bilder på det här trädet och vilken roll det hade eftersom vi bland annat liknas vid Herrens Terebinter etc.

Svar: 

I Illustrerad bibellexikon så står följande om Terebinten: det är jämte eken Palestinas högsta träd med en höjd av upp till 8 meter. Trädet, som har små röda bär och är grönt året om, växer gärna i backsluttningar och bildar ibland som lundar; det kan uppnå en mycket hög ålder: Terebinten avsöndrar en välluktande terebintharts. Även i vissa sydeuropeiska länder förekommer terebinten, men där endast som mindre buskar.

Tobias Bäckström

Senast uppdaterad ( 2012-01-02 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk