Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Vilken syn har kristendomen på dödshjälp? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Staffan Ljungman   
2006-01-01

(svar till Helena)

När det gäller passiv dödshjälp har den kristna tron inga invändningar. Det är inte meningen att vi ska hålla liv i folk med konstlade medel, när hoppet om förbättring är ute. Det är obarmhärtigt att en människa ska behöva dö i ett "maskinrum".

Aktiv dödshjälp är en annan sak. Här handlar det om att på medicinsk väg ingripa och bokstavligen ta livet av en annan människa. Det kan hända att hon har bett om det själv, men det förändrar ingenting, eftersom även självmord är fel. Livet är alltid större än människan. Vad någon gör med sitt liv är aldrig någon privatsak.

Om en människa har svåra smärtor bör vi göra allt för att lindra, om så behövs ända till medvetslöshetens gräns. När det gäller smärtlindring har vi nu kommit så pass långt att ingen ska behöva ha outhärdligt ont. Sjukvårdspersonalen måste också vara trygg i sin uppgift att alltid stå i livets tjänst, aldrig i dödens.

Men vad är det för mening med att låta livet fortsätta för en hopplöst sjuk människa? Det kan vi inte yttra oss om. Kanske behövs denna sista tid innan människan är färdig med sitt liv. Det har ju faktiskt evighetsvärde.


Med hälsning i Herren

 

Reflexioner över frågan & svaret:

Hur kan NÅGON säga att självmord är fel, utan att ha levt den självmördades liv ??????????????????
Det är endast GUD som kan avgöra den saken, och han är barmhärtig även mot de som inte uthärdat plågor, lidande och ångest här hos oss!
Ingela

Hej Ingela! När det gäller självmord vill jag bara ge dig en länk: Om självmord
Att självmord i sig är fel, det hindrar inte Guds oändliga barmhärtighet mot den som inte orkade.
Staffan Ljungman

Har föreldrarna rätt att bestemma om deras barn skall få aktiv dödshjälp.
Jannike

Ingen har rätt att bestämma över någon annans liv. Föräldrar äger ju inte sina barn, de har dem bara till låns.
Staffan Ljungman

Senast uppdaterad ( 2007-04-25 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk