Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Himmel också! PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Staffan Ljungman   
2006-01-01

Du undrar om det räknas som svordom om man säger något med "himmel" i?

Tro nu inte att Gud sitter med en stor anteckningsbok i himlen och skriver upp vartenda svärord. Han har nog viktigare saker att syssla med.

Men om man säger "Gud i himlen" så drar man ner Guds namn. "Gud" är inte ett kraftuttryck utan namnet på himlens och jordens skapare. Om Gud betyder något för dig, så använder du inte hans namn på det sättet.

"Du ska inte missbruka Guds namn" står det i andra budet. Men det handlar inte bara om alla tillfällen när man inte får använda Guds namn. Det handlar också om hur man faktiskt ska bruka Guds namn, nämligen i bön och lovsång. Bästa sättet att lära sig sluta missbruka Guds namn är att lära sig använda hans namn rätt. Lycka till!


Med hälsning i Herren

Extra:
Svordomsofogavvänjningsövning
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk