Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Finns det förlåtelse för grov synd? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Staffan Ljungman   
2006-01-01

(svar till Nika)

Du undrar om en "avfälling" kan få ny nåd. Svaret är förbehållslöst JA. Ta rövaren på korset vid sidan om Jesus. Grövre syndare kan väl knappast tänkas. Med sannolikhet var han t.o.m. mördare. Men Jesus sa till honom: Redan idag skall du vara med mig i paradiset (Luk 23:43).

Det enda som behövs är ånger och bekännelse. För att du ska känna dig riktigt säker på förlåtelsen föreslår jag att du går till bikt. Jesus har anvisat vägen till förlåtelse genom en människas förmedling (Joh 20:22-23 ). Kontakta en präst och be om en tid för bikt. Tala om allt du vet i din bekännelse - så får du på köpet förlåtelse för det du inte vet. För nåden är gränslös! (Mika 7:18-19).


Med hälsning i Herren

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk