Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Är det tillåtet att göra abort inom kristendomen? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Staffan Ljungman   
2006-01-01

I princip inte, eftersom livet är en Guds gåva som vi inte har rätt att råda över. Livet räknas från själva konceptionsögonblicket. Se t.ex Psaltaren 139: du vävde mig i moderlivet (v 13), Du såg mig innan jag föddes, i din bok var de redan skrivna, de dagar som hade formats innan någon av dem hade grytt (v 16). Det vore väl underligt om man kunde bestämma att efter den eller den graviditetsveckan är människan människa, och dessförinnan är hon bara en cellklump.

Här står den kristna tron på kollisionskurs med det svenska samhället idag. När det gäller abort talas det bara om "kvinnans rätt att råda över sin kropp" - som om fostret vore "hennes kropp"! Vem som än är skyldig till en oönskad graviditet så inte är det fostret.

I princip är det så att abort är otillåtet. I praktiken är det en själavårdsfråga, och sådana besvarar man inte offentligt på nätet. Är frågan brännande i ditt liv, så ta kontakt med någon själavårdare. Vill du så kan du få min adress genom Bibelskolan.


Med hälsning i Herren

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk