Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Ska jag avstå om andra säger att detta är inget för en kristen? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Staffan Ljungman   
2006-01-01

Vilken film är rätt att se, vilken musik ska man lyssna till? Det kan finnas många människor som har synpunkter på det. Men Jesus sa:
Varför avgör ni inte själva vad som är rätt? (Luk.12:57).

Hur ska man kunna avgöra det? Ett sätt är att fråga sig: Skulle det kännas bra om Jesus satt i stolen bredvid på den här filmen? Skulle han uppskatta den här musiken? Visst finns det saker man kan behöva avstå från för hans skull. Men han ger varje kristen förtroendet att själv få avgöra den saken.

Paulus uttrycker saken så här: Låt din egen tro vara en sak mellan dig och Gud. Salig den som inte behöver döma sig själv för det val han träffar. - Allt som inte sker i tro är synd. (Rom.14:22-23). Kan du se filmen, höra musiken i tro? Är du osäker: be först.


Med hälsning i Herren

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk