Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Vattenstämpelns hemlighet - Jesu kläder PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Bengt Pleijel   
2009-03-07

 

 

  

Jesu kläder

 

Är ni döpta in i Kristus, har ni också iklätt er Kristus, står d& i Gal 3:27. Det som en gång har skett i dopet fortsätter att ske varje dag. Ikläd er Herren Jesus Kristus, uppmanar Paulus oss i Rom 13:14. Ett par verser tidigare kallar han dessa kläder för ljusets rustning. Vi behöver den, därför att det finns så mycket mörker, som vill fånga oss.

I Ef 6:10-20 talar Paulus om Guds vapenrustning. Vi står i en andlig kamp, säger han. Vi utsätts för djävulens lömska angrepp (v 11). Det finns jobbigare jobbigheter än jobbiga människor. Kampen gäller inte dem. Bakom alla veder­värdigheter står härskarna och makterna och herrarna över denna mörkrets värld. Ja, där finns ondskans andekrafter. Det låter kusligt. Och det är också kusligt! Dessa andekrafter är ute för att lura av dig din tro och lura dig bort från dopets kraftfält. De letar rätt på dina svaga punkter. Där sätter de in stöten. Vet du om var dina svaga områden är? Kanske någon av dessa:


1.  TANKARNA.

Mycket ont vill komma in i dina tankar. De slinker in genom ögon och öron. Tag därför på dig frälsningens hjälm. Den är ett skydd för dina tankar, dina ögon, dina öron. Den sätter en vakt för din mun.


2. KÄNSLORNA.

Är du lättsårad och ömtålig? Måste du försvara dig själv? Framhåller din egen rättfärdighet? Den får du slänga på sophögen (se Fil 3:6-9). Tag i stället på dig rättfärdighetens pansar. Säg: Jesus du är min rättfärdighet. "Du fullgjorde vad jag borde och blev min rättfärdighet".


3. OÄKTHETEN.

Falskhet, bluff, hyckleri vill lura dig. Bekänn allt sådant vid korset så kan du sedan ta emot sanningens bälte. Jesus, som är Sanningen, är ditt skydd mot lögnen.


4. VILJAN.

Är du alltför ofta slö, lat, rädd och viljeslapp. Erkänn det vid korset och sätt på dig villighetens skor. Du får då en förnyad vilja att vandra i Jesus fotspår.


5. OTRON.

Den ondes brinnande otrospilar vill få dig att falla. Jesus räcker åt dig trons sköld. Han säger: Frukta inte, jag är din sköld (1 Mos15:1).


6.  FEGHETEN.

Du ser till dina egna resurser. Vågar inte. Klarar inte. Jesus räcker åt dig Andens svärd, som är Guds ord, det enda vapen du får använda i Guds rike. Guds ord är levande och kraftigt. Effektivt!

OBS! Att varje morgon ta på sig ljusets rustning är en praktisk övning i att gå in i dopets kraftfält, in i Kristus.
                                                                               Image
Till eftertanke

Tala med Jesus om din svaga punkter.
Sätt på dig ljusets rustning som skydd.


Lyssna inåt

Ni vet ju ändå vad tiden lider: det är dags för er att vakna.
Ty nu är vår räddning närmare än när vi kom tilltro.
Natten går mot sitt slut och dagen är nära.
Låt oss då lägga av oss mörkrets gärningar och ta på oss ljusets rustning ...
Nej, ikläd er HerrenJesus Kristus

(Rom 13:11- 12, 14).


Bed

Tack Jesus för ditt skydd på alla mina känsliga och svaga områden.
Gör dessa bibelord brinnande i mig.

 

Senast uppdaterad ( 2009-03-08 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk