Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Förlossningsbilden PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Tobias Bäckström   
2009-04-21

Joh 16:16-24

Jag har försökt att hitta någon uppgift om män på Jesu tid fick vara närvarande vid förlossningar. I vår kultur har det inte alltid varit självklart. Jesus hänvisar till kvinnans tillstånd före och efter havandeskapet. Att kvinnan var glad när det var över kunde männen märka. Men visste de om vilka plågor hon hade innan barnet föddes?

Lars

Svar:

Jesus använder sig bilden av en förlossning som i andra sammanhang ofta har avsett världens undergång och återfödelse, men just i detta ställe i Johannes tillämpas bilden av hur lärjungarna kommer att uppleva det när Jesus förs bort för att korsfästas. Det kommer vara lika svårt som det är för en kvinna som ska föda. Men när de sen kommer få se honom igen så är det samma glädje som kvinnan upplever över det nya livet.

Jag har också svårt att tro män fick närvara vid förlossningar men det hindrar naturligtvis inte att de ändå visste hur det gick till och hur de födande kvinnorna hade det och därför så var säkert bilden användbar även för män.

Tobias Bäckström

 

Senast uppdaterad ( 2009-04-22 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk