Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Leklådan - Bro bro breja PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Jemima Hammarlund   
2009-11-30


BRO BRO BREJA


Ålder: Från ca 5 år
Antal personer: Gärna 10 eller fler
Tillbehör: Inga
Barnen ställer sig hand i hand i en ring. Två barn är Bron, de ställer sig mot varandra och håller ihop händerna på var sin sida om ringen som en port. De andra barnen går genom Bron medan de sjunger:

Bro, bro breja
stockar och stenar
ingen kommer här fram,
här fram,
förrän han sagt sin kärastes namn.
Vad heter han?

När man kommer till ordet ”han” i sången sänker barnen i Bron snabbt sina armar och fångar ett annat barn mellan sig. Nu gungar de honom/henne fram och tillbaka, medan de sjunger:

Har du tagit prästens sko?
Prästens sko?
Prästens sko?
Har du tagit prästens sko?
Ja eller nej.

Barnet viskar nu så att bara Bron hör: ”ja” eller ”nej”. Beroende på svaret ställer han/hon sig bakom en av de båda barnen i Bron. Dessa har i förväg bestämt med varandra vem som ska vara ”ja” och vem som ska vara ”nej”, utan att någon annan vet vilket.

När alla barn blivit fångade och valt ”ja” eller ”nej” blir det en dragkamp mellan ja- och nejsidan, genom att barnen som bildade Bron håller varandras händer och alla andra håller om midjan på barnet framför.
Senast uppdaterad ( 2010-01-01 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk