Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Hur läser judar gamla testamentet? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Tobias Bäckström   
2007-01-18

Hej. Har fått frågan i skolan hur judar läser gamla testamentet, kan ni förklara? Tack på förhand, Nina.

För judarna så är gamla testamentet hela deras bibel eller den heliga skrift. (Det är givetevis bara vi kristna som kallar det för gamla testamentet i förhållande till det nya.) Det största skillnaden mellan oss kristna och judar är hur vi läser profetiorna om Messias. Vi kristna menar ju att de handlar om Jesus och har därför blivit uppfyllda när Jesus kom medan judarna fortfarande väntar på att Messias och profetiorna om honom ska uppfyllas.

 Tobias Bäckström

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk