Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Leklådan - Roliga gubbar PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Jemima Hammarlund   
2009-12-04 ROLIGA GUBBAR 


Ålder: Från ca 5-6 år
Antal personer: ca 3-4 eller fler
Tillbehör: Papper, pennor
Alla har varsitt papper. Man börjar med att rita ett huvud på sitt papper med halsen tydligt markerad som två streck. Sedan viker man sitt papper så att bara halsen syns. Alla papper skickas nu ett steg åt höger (t.ex). På det nya pappret ska man fortsätta halsen med en kropp. Nu är det benen som ska synas efter att pappret vikts, och sen skickas pappren vidare som ovan. Avslutningsvis gör alla ben och fötter, innan man vecklar ut gubbarna och skrattar åt hur roliga de blev!

 

Senast uppdaterad ( 2010-01-01 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk