Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Leklådan - Sätta svansen på grisen PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Jemima Hammarlund   
2009-12-04SÄTTA SVANSEN PÅ GRISEN


Ålder: Från ca 4 år
Antal personer: 3-4 och uppåt
Tillbehör: Papper, penna, sax, häftstift, ögonbindel
Rita konturerna av en gris på ett stort papper och fäst upp det på väggen. Klipp ut en knorr genom att klippa en spiral i ett papper (man kan också ta ett snöre till knorr). Fäst knorren på ett häftstift.

Barnen får nu turas om att vara blindbock. Blindbocken snurras tre varv och ska sen försöka sätta fast knorren på rätt ställe på grisen! Skriv namnet på varje barn på det ställe de satte knorren, så ser man vem som kommer närmast det rätta stället.

 

Tillbaka till Leklådan

Senast uppdaterad ( 2010-01-01 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk