Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Leklådan - Roliga berättelser PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Jemima Hammarlund   
2009-12-04ROLIGA BERÄTTELSER 


Ålder: För lite större barn och ungdomar
Antal personer: 3-4 och uppåt
Tillbehör: Papper och pennor
Deltagarna får ett papper och en penna. Alla skriver valfri manlig person som alla känner (t.ex någon av deltagarna) högst upp på pappret. Sedan viker man ner en flik så att namnet inte syns och skickar pappret ett steg medurs.
Sedan skriver alla en kvinnlig kändis under det manliga namnet, viker ner det och skickar ett steg medurs. Man fortsätter och skriver t.ex VAD personerna gjorde (t.ex badade), skickar vidare och sen skriver man VAR de gjorde det (t.ex i lekstugan), NÄR detta hände (t.ex igår), något han sa då ( t.ex Du är söt), något hon svarade (t.ex Aldrig i livet!), och till sist skriver man hur det hela slutade (t.ex De fick 14 barn).

När berättelserna är klara får var och en läsa upp den berättelse den har på "sitt" papper.

Nästa gång kan man byta och börja med en kvinnlig person som alla känner, och sen en manlig kändis.


 

Senast uppdaterad ( 2010-01-01 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk