Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Leklådan - Chokladätning PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Jemima Hammarlund   
2009-12-04


CHOKLADÄTNING


Ålder: För lite större barn och ungdomar
Antal personer: ca 4-5
Tillbehör: Mössa, halsduk, vantar, gaffel, kniv, 200 g chokladkaka, tärning
Lägg en mössa, ett par vantar, en halsduk, en gaffel, en kniv och en oöppnad 200 g chokladkaka på golvet. Deltagarna sitter i ring runt sakerna och turas om att slå tärningen. Om någon slår en sexa får han/hon springa fram, klä på sig mössan, vantarna och halsduken, ta upp kniven och gaffeln och med dessa försöka öppna chokladpaketet och äta av chokladen.
Under tiden fortsätter de andra slå tärningen tills någon ny slår en sexa. Då måste den i mitten genast sluta äta, ta av sig mössan och det andra och lägga ifrån sig besticken, medan den som slog sexan håller kvar tärningen. Sedan går tärningen vidare och den nye som slog sexan rusar in och klär på sig som ovan.
Så håller man på tills chokladen är slut!


Senast uppdaterad ( 2010-01-01 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk