Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Be till helgon? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Staffan Ljungman   
2010-02-17
Som protestant känner du dig tveksam till att be till helgon. Du frågar:
Är det fel att jag har ett helgonarmband runt handleden? Jag ber direkt till Gud, men ibland kan jag komma på mig själv med att \"tänka till jungfru Maria\"
Då vill jag först svara att varken katoliker eller protestanter ber till helgon. Vi ber till Gud, Fadern, Sonen och Anden. Däremot kan vi mycket väl be om helgonens förböner, på samma sätt som vi ofta ber varandra om förbön. Det fina med helgonen är ju att de är så nära Gud.

Så fortsätt du att ”tänka till jungfru Maria”, och be henne gärna be för dig. I de lutherska bekännelseskrifterna står: ”Vi kan medge att den saliga jungfrun Maria i himmelen beder för Kyrkan”. Vad vår bekännelse däremot kritiserar är att Maria och helgonen ibland kan komma i Guds ställe. Deras hjälp får du inte, men deras förbön kan du få.   
Med hälsning i Herren

Staffan LjungmanSenast uppdaterad ( 2010-02-27 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk