Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Varför måste Jesus dö? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Staffan Ljungman   
2010-09-14

Varför måste Jesus dö?                                                                            /Svar till Per/


Du undrar vad som är den egentliga avsikten från Gud att låta Jesus dö? Du ger själv fem svar:


1. Det ställföreträdande lidandet.
2. Att påvisa hur onda människor är som kan att avrätta en rättfärdig.
3. Att han har betalat vår skuldcheck i förskott genom att offra sig.
4. Att vara ett föredöme genom att hålla fast vid sanningen till döds.
5. Ett traditionellt offerlamm (syndabock.)

Alla fem svaren är korrekta. Själv skulle jag mest betona nr 1 och 3. Jag vill ge dig två bibelställen att tänka på: 1 Petr 2:24 som visar att det verkligen var våra synder han bar upp på korset, och 2 Kor 5:21 som till och med säger att Gud gjorde honom till ett med synden. ”Guds rena Lamm oskyldig” var alltså inte oskyldig. Han var skyldig med vår skuld. Jag tänker på bägaren han tömde i Getsemane, den som var fylld av all världens synd och orenhet. Allt detta tog han in i sig. Han blev ett med synden för att vi skulle bli ett med hans rättfärdighet. Eller som det står i psalmen: ”Han fullgjorde vad vi borde och blev vår rättfärdighet.” Detta är försoningens hemlighet. Helt går den inte att förklara. Men den går att ta emot i tro. 

Med hälsning i Herren

Staffan Ljungman

 

Senast uppdaterad ( 2010-10-12 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk