Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Kommer många tro vid den yttersta tiden? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Kenth Carlsson   
2010-11-23

Fråga angående två bibelställen:

Matt 24.14: Och budskapet om riket skall förkunnas i hela världen och bli till ett vittnesbörd för alla folk. Sedan skall slutet komma.

Luk 18.8b: Men Människosonen, skall han finna någon tro här på jorden när han kommer?"

Spørsmålet er da: Når evangeliet er forkynt for alle, kommer altså Jesus. Men når evangeliet er forkynt for alle, så må det da være mange som tror. Hvorledes kan Jesus være usikker på det? Jeg har tenkt meg at selvom alle er blitt nådd, så er det ikke sikkert at noen har tatt i mot, men ved nærmere ettertanke tror jeg ikke det er svaret.

Svar:

Som jag ser det så är Matt 24:4, helt korrekt, en eskatologisk utsaga som handlar om den yttersta tiden, men Luk 18:8 är inte det.
Luk 18:8 handlar istället om att Jesus sätter vår trohet i relation tll Guds trohet. Dvs problemet ligger inte på Guds sida utan på vår. 18:8b är alltså ingen fråga eller något som Jesus är osäker på. Utan ett kraftfullt sätt att uttrycka sin poäng vilket ju är rätt vanligt när det gäller Jesus. Svar på detta hittar man nog bäst i någon god kommentar över Lukas evangelium.

Kenth Carlsson

Senast uppdaterad ( 2011-01-07 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk