Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk
Sångpostillan - Tredje årgången PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Anne-Marie Svennberg   
2010-11-28
Sångpostillan tredje årgången publiceras igen. Nu med ljud: Bengt Pleijel predikar. Sångpostillan finns i bokform från GAudete förlag. En del församlingar använder sångpotillan i bibelstudiegrupper för att förbereda söndagen.

Nu börjar snart ett nytt kyrkoår, Överallt i hela Sverige börjar man nu läsa Sångpostillan.

Bengt Pleijel fick häromdagen veta att man i Sankt Pauli församling i Göteborg tagit upp sångpostillan. Man har som ämne FÖRBERED DIN SÖNDAG. Rolf Pettersson gör en introduktion inför söndagen som kommer ut i församlingsbladet. Han hänvisar varje gång till Sångpostillan. Man kan prenumera gratis på den om man ger sin mailadress till www.svenskakyrkan.se/sanktpauli och ber att få materialet FÖRBERED DIN SÖNDAG.

www.svenskakyrkan.se/sanktpauli

Sångpostillan finns också i bokform och kan beställas på GAudete förlag, telefon 042- 57 48 10, e-post Den här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa det .

Senast uppdaterad ( 2011-03-13 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk