Thomas Hobbes PDF Skriv ut E-post

född 1588, död 1679, engelsk filosof, den mest konsekvente förkämpen för materialismen i nyare tid. Som psykolog hävdar han att människans centrala drift är självbevarelse- och självhävdelsedriften: lyckan består i att ständigt tillfredsställa denna drift. Inom statsläran hävdar han att en absolut suverän härskare är att föredraga framför en delning av makten mellan suveränen och parlamentet. Suveränen skall bestämma över allt, även över gudsdyrkan.

På dödsbädden sade han att han nu gjorde sig beredd att ta ett spräng ned i det mörka djupet, och han tillade: "Jag skall vara glad att då finna ett häl genom vilket jag kan krypa ut ur världen."

 

(Sven Danell: SAGT INFÖR DÖDEN - BANBRYTARE INOM TÄNKANDE, FORSKNING, SAMHÄLLSORDNING OCH MÄNNISKOVÅRD)

 
< Föregående   Nästa >