Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Hugo Grotius PDF Skriv ut E-post

född 1583, död 1645, holländsk rättslärd, föregångare inom
folkrätten. I sitt mest berömda arbete De jure belli et pacis (Om rätten i krig och fred) hävdar han bl a de krigförandes skyldighet att respektera civilbefolkningens rättigheter. Gustaf II Adolf, som på sina fälttåg alltid hade med sig Bibeln och Grotius' skrifter, var den förste fältherre som omsatte hans principer i praktiken.

Grotius' vän, Quistorp, besökte honom den 18 augusti 1645 och fann honom döende. Grotius yttrade: "Jag är publikanen ... Till Kristus allena sätter jag allt mitt hopp." Vid midnattstid den 18-19 augusti var han död.

 

(Sven Danell: SAGT INFÖR DÖDEN - BANBRYTARE INOM TÄNKANDE, FORSKNING, SAMHÄLLSORDNING OCH MÄNNISKOVÅRD)

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk