Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Johannes Hus PDF Skriv ut E-post

född 1369, levande bränd 1415. Hus var tjeck, född i byn Husinec i södra Böhmen. Han studerade teologi, blev akademisk lärare, senare rektor vid universitetet i Prag. Wiclifs arbete på att ge engelska folket Bibeln på modersmålet gav Hus impulsen att eftersträva samma förmån för det tjeckiska folket. På Bibelns grund krävde han också att nattvarden skulle utdelas under både bröd och vin – påvekyrkan förbjöd kalken åt lekmännen. För dessa och andra förmenta irrläror blev Hus kallad att stå till svars för kyrkomötet i Konstanz. Kejsar Sigismund, som utfärdade kallelsen, gav heligt löfte om fri lejd att oskadd återvända. Kejsarens själasörjare gjorde emellertid klart för honom att en ed given till en kättare inte behövde hållas.

Efter en lång tid i ett grymt fängelse valde man Hus' födelsedag, den 6 juli 1415, till avkunnande av domen och avrättning. När röken från det tända bålet började kväva hans röst, hördes han säga: "Jesus Kristus, den levande Gudens Son, förbarma dig!" 

 

(Sven Danell: SAGT INFÖR DÖDEN - HERDAR, LÄRARE OCH ANDLIGA LEDARE)

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk