Adel Levin Ludolf von der Schulenburg PDF Skriv ut E-post

död 35-årig vid icke angiven tid på 1600-talet i Tyskland (händelsen berättad av superintendenten Daniel Scholler i Stendel). Under fastan det år han dog såg den unge Schulenburg – kanhända i drömmen – hur det blev alldeles ljust i sovrummet, och en liten man i vita kläder och med skinande ansikte stod framför honom och sade hans namn och tilllade: "Du har en tid haft det mycket svårt, men giv dig till tåls, det skall snart bli bättre för dig. På Johannes döparens dag (midsommar) kommer jag igen och hämtar dig. Läs till dess flitigt i Martin Moller Om en salig död." (Den boken hade Schulenburg just skaffat sig).

Midsommardagen gick in, det var en vacker dag. Nå, så hjälpe mig då Herren Jesus Kristus, sade Schulenburg på morgonen. Han var fullt frisk, men klockan 9 på förmiddagen drabbades han helt oförmodat av en hastig död. Han hade själv sagt att det skulle ske klockan 9.

 

(Sven Danell: SAGT INFÖR DÖDEN - FÖRANINGAR, SYMBOLISKA SYNER)

 
< Föregående   Nästa >