Jean Jacques Rousseau PDF Skriv ut E-post

född 1712, död 1778, fransk författare av schweizisk börd, förfäktade talangfullt och med stark övertygelse att människan av naturen är god men har förstörts av kulturen – genom att återgå till naturen skall hon återvinna sin naturliga godhet.

Rousseau har jämte Voltaire – som han i mycket skilde sig frän – varit en banbrytare för franska revolutionen.

Han var på sitt sätt varmt religiös och angrep i sina skrifter andra upplysningsfilosofers gudlöshet. Men med sin tro på den av naturen goda människan hade han i sitt tankesystem inte rum för syndares Frälsare. På sin dödsbädd uppges han ha yttrat: "Jag tror inte att det i hela världen har funnits en människa som har gjort mindre ont än jag".

 

(Sven Danell: SAGT INFÖR DÖDEN - BANBRYTARE INOM TÄNKANDE, FORSKNING, SAMHÄLLSORDNING OCH MÄNNISKOVÅRD)

 
< Föregående   Nästa >