Patrik Hamilton PDF Skriv ut E-post

en skotsk adelsman, som studerat hos Luther i Wittenberg, blev 1527, endast 24 år gammal, levande bränd i sitt hemland. Bunden på bålet, såg Hamilton den dominikanermunk vid namn Cambell, som hade torterat honom under förhören. Han ropade från bålet: "Cambell, du vet i ditt samvete att evangelium är sanning. Jag stämmer dig inför den levande Gudens domstol."

Elden hade redan fattat i hans kropp, när någon i folkhopen ropade: "Ge oss ett tecken om du ännu står fast i din tro!" Då lyfte Hamilton tre fingrar av sin halvt förbrända hand och höll dem upprätt tills han dog.

Hans sista hörbara ord var: "Herre Jesu, upptag min ande!"

Cambell blev kort därefter vansinnig och dog.

 

(Sven Danell: SAGT INFÖR DÖDEN - HERDAR, LÄRARE OCH ANDLIGA LEDARE)

 
< Föregående   Nästa >