Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Okrympt tyg och nytt vin? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Kenth Carlsson   
2011-11-09
Fråga: Vad menar Jesus med liknelsen om okrympt tyg och vinsäckarna i Matt 9:e kapitel? Det sätts ju i samband med att Johannes lärjungar fastade men inte Jesu lärjunger, så länge som Jesus gick omkring på jorden i synlig gestalt.

Svar: Jag tror inte att man ska läsa in mer betydelse i liknelsen än att oförenliga saker inte ska blandas. Sedan kan man fundera, om det är Johannes döparen och fariséerna som står för det gamla förbundet och Jesus för det nya förbundet (det gamla resp. nya tyget). Eller om Jesus står för de gamla goda vinet i kontinuitet med Abraham och Mose medan fariséerna representerar Fädernas regler som reglerar fasta mer än vad GT gör.

Senast uppdaterad ( 2011-11-21 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk