Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Georges Jacques Danton PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Sven Danell   
2012-01-02

född 1759, död 1794, fransk jurist och revolutionsledare. Han fungerade som justitieminister hösten 1792, och denne rättens högste vårdare kan inte fritas från ansvar för det massmördande, som gått till eftervärlden under namn av septembermorden. Han var 1793 en ledande kraft i välfärdsutskottet, d v s regeringen. Han medverkade till girondisternas – de hovsammare revolutionärernas – fall i maj 1793. I en maktstrid mellan honom och Robespierre drog han det kortaste strået, ställdes inför rätta, dömdes till döden och steg upp på schavotten den 5 april 1794. Innan hans hals låstes fast i ramen under fallbilan, sade han till bödeln: "Glöm inte att visa upp mitt huvud för folket. Det kan det vara värt!"

 

(Sven Danell: SAGT INFÖR DÖDEN - KUNGAR, DROTTNINGAR, STATSMÄN OCH FÄLTHERRAR)

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk