Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Joe Hill PDF Skriv ut E-post

född 1879, död 1915, revolutionär arbetarledare och diktare av kampsånger. Han föddes i Gävle och kom 1902 till Amerika. Från början hette han Joel Hägglund, kallade sig i Amerika Joseph Hillstrom men blev som visdiktare känd under namnet Joe Hill. Till sin politiska åskådning var han närmast syndikalist, och kom att påverka hela den amerikanska arbetarrörelsen genom sina kampsånger, vilkas verkningar också sträckte sig långt utanför USA och kan märkas även i dagens Sverige. För fackföreningsrörelsen i Amerika var han en banbrytare.

År 1914 blev Hill anklagad för mord på en handlande, dömd till döden och 1915 avrättad. Enligt mångas åsikt var anklagelsen falsk och avrättningen att anse som justitiemord.

Det sista budskap som Joe Hill lyckades få ut ur fängelset till sina anhängare löd: "Don't mourn – organizel" (Sörj inte – organisera er!)

 

(Sven Danell: SAGT INFÖR DÖDEN - KUNGAR, DROTTNINGAR, STATSMÄN OCH FÄLTHERRAR)

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk