Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Emiliano Zapata PDF Skriv ut E-post

född 1883, död 1919, mexikansk revolutionär, till börden indian. I det centrala Mexico ledde Zapata lantarbetarnas resning mot storgodsägarna. Den reform varigenom storgodsen styckades och de jordlösa lantarbetarna fick jord, kan i hög grad anses som en frukt av Zapatas aktivitet. Men själv fick han satsa sitt liv på den sak han kämpade för. När han blev ställd mot muren framför den arkebuseringspluton som 1919 ändade hans liv, skall han ha yttrat: "Det är bättre att dö stående än att leva på knä."

 

(Sven Danell: SAGT INFÖR DÖDEN - KUNGAR, DROTTNINGAR, STATSMÄN OCH FÄLTHERRAR)

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk