Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Erik Tolstadius PDF Skriv ut E-post

född 1693, död 1759, präst och väckelsepredikant, efter många trakasserier omsider kyrkoherde på Skeppsholmen, vars kyrka måste byggas om på grund av det väldiga tilloppet av åhörare. Han var en karismatiker, i vars närhet ibland tilldrog sig nytestamentliga under.

När läkaren frågade den dödssjuke Tolstadius hur han kände sig dröjde svaret, ty det var endast med stor svårighet som han kunde få fram några ord. Så kom det: "Jag brinner av längtan efter Jesus." Det blev hans sista ord.

 

(Sven Danell: SAGT INFÖR DÖDEN - HERDAR, LÄRARE OCH ANDLIGA LEDARE)

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk