Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Jo, angående Upp7:4, Jag förstår inte... PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Lars Fröjmark   
2006-01-01

(Svar till Teresa)

Hej.
Jag är kristen, men det dök upp en liten fråga nu när jag läste bibeln. Och jag tänkte att istället för att grubbla mig gråhårig, så kunde jag ju fråga någon som är äldre i kristus! Min fråga: Jo, angående Upp 7:4 Jag förstår inte, jag vet ju att det inte bara är den lilla mängden människor som kommer till himlen. Har du en bra förklaring? Guds rika välsignelse!
// Teresa


Hej Teresa!

I Upp 7:4 står det om 144 000 som var märkta med Guds sigill. den troligaste förklaringen är att det handlar om den skara av det judiska folket som skall bli frälsta och komma till himlen. Det näms på flera ställen i Bibeln, både i Gamla testamentet och nya, att i den yttersta tiden skall en skara judar komma till tro på Jesus som Messias.
Det sägs ju sedan i Upp 7:5-8 att det är 12 000 från varje stam i Israel. Sedan skall siffran inte förstås bokstavligt utan det handlar om en stor skara. I Upp 7:9 nämns ytterligare en stor skara som ingen kunde räkna, det är de övriga kristna som fått komma till himlen.


Hälsningar i Kristus
Lars Fröjmark

Bibelhänvisningar:
Upp 7:4-9

Senast uppdaterad ( 2007-01-10 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk