Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
En estnisk bonde PDF Skriv ut E-post

Sedan Sovjet ockuperat Estland i samband med andra världskrigets början, utfärdades förbud vid dödsstraff mot innehav av vapen. Strax utanför byn Skotanäs på Nuckö hittades ett gevär i ett ihåligt träd. Egentliga förhör ansågs knappast ändamålsenliga, ingen skulle ändå erkänna sig som skyldig, men någon måste dö. En bonde i närmaste gård i byn kommenderades ut på gården. Familjen måste också ställa upp för att se på – man gjorde alltid så vid dylika avrättningar. Ett automatgevär knattrade, bonden föll till marken, söndertrasad så att en del av levern var synlig. Han sade: "Lapsed, kuulge nüüd Mamma häält" (Barn, nu får ni lyda mamma). Sedan sade han inget mer.

 

(Sven Danell: SAGT INFÖR DÖDEN - VANLIGA VARDAGSMÄNNISKOR)

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk