Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Arne Olsen PDF Skriv ut E-post

Ar 1947 hittades i en igloo på Spetsbergen liket efter en sedan länge saknad norsk pälsjägare, Arne Olsen. Bredvid honom låg en uppslagen Bibel. Där fanns också en dagbok, som han in i det sista hade fört. Under de sista fyra veckorna kunde man iaktta en förändring i dagboksanteckningarnas innehåll. Tidigare hade han ibland nämnt Guds namn. Nu talade han hela tiden om Jesus. "Jag vet säkert, att Jesus har förlåtit mig. Jag går hem till honom med frid i min själ, till honom som har tagit alla mina synder på sig."

 

(Sven Danell: SAGT INFÖR DÖDEN - VANLIGA VARDAGSMÄNNISKOR)

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk