Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Gustav Mosesson PDF Skriv ut E-post

född 1877, död 1965, rektor för Missionsförbundets teologiska skola på Lidingö, riksdagsman, väckelsepredikant. En förgrundsgestalt inom svensk frikyrkorörelse.

Hans dotter, Gunlög Järhult, skriver: "Det hade varit avtäckning av en mycket vacker sten med en fin porträttmedaljong, granne med P.P. Waldenströms väldiga granitblock med inskriften "Din nåd är bättre än lif". Flera av vår familj var med, eftersom stenen som avtäckts var rest över en av min fars kolleger.

När akten var slut, ser jag hur min pappa på det mestosentimentala sätt vänder sig till representanten för stenhuggerifirman och säger: "Du ska göra min sten. Och på den ska det stå: 'Vi tror på syndernas förlåtelse, de dödas uppståndelse och ett evigt liv.' " Hans ansikte lyste av det tryggaste leende. Nu var det ordnat ..."

Sista gången jag träffade Gustav Mosesson i livet, tryckte han min hand till avsked med orden: "Snart är vi inomskärs."

Inte så långt därefter var han död.

 

(Sven Danell: SAGT INFÖR DÖDEN - HERDAR, LÄRARE OCH ANDLIGA LEDARE)

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk