Dennis Hill PDF Skriv ut E-post

engelsk journalist, hade uttalat sig kritiskt om Ugandas diktator Idi Amin Dada. Han befann sig vid tillfället i Uganda och hade till råga på olyckan antagit ugandiskt medborgarskap. Det var därför små utsikter för engelska förhandlare att rädda hans liv. Året var 1975.

Av ugandisk domstol dömdes Hill till döden. I fängelset överfördes han till dödscellen. Han var förvissad om att han skulle dö, tänkte sig in i detta faktum, kom över dödsskräcken och accepterade sitt öde.

Sedan Hill mot förmodan blivit benådad och återkommit till England, blev han intervjuad av tidningen Daily Express. Han sade bl a:

"Bibeln hjälpte mig mycket att övervinna skräcken – särskilt Nya testamentets ord om Guds kärlek och medömkan (compassion). Men jag fick också mycken tröst av den sjätte psalmen – det var en av mina vakter som föreslog att jag skulle läsa den – där David ber Gud om hjälp när han försmäktar."

 


(Sven Danell: SAGT INFÖR DÖDEN - VANLIGA VARDAGSMÄNNISKOR)

 
< Föregående   Nästa >