Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Ansvaret i en kristen familj PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Staffan Ljungman   
2012-04-04

Ansvaret i en kristen familj                                                                    /Svar till En undrande/

Du undrar om det i en kristen familj finns någon speciell "ordning" för vem som bär ansvaret för försörjningen.

Detta hör till samhällslivet, och där finns det inte några särskilda regler för kristna. Ansvaret ska naturligtvis vara delat. Fast man måste då se till helheten för att få familjelivet att fungera. Det är inte självklart att man drar in 50% var i inkomst. Om man kommer överens om det kan t ex ena maken vara hemma eller jobba deltid för barnens skull. Det kan inte bara vara lönearbete som räknas.

Du frågar också om det är annorlunda i en ”styvfamilj”. Jag skulle svara nej, även om jag inte känner till de närmare omständigheterna. När man gifter sig bör avsikten vara att dela allt, även ansvaret för endera makens barn i den del av vårdnaden som han/hon har. 

Med hälsning i Herren

Staffan Ljungman

Senast uppdaterad ( 2012-04-07 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk