Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Äta kött eller inte äta? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Tobias Bäckström   
2012-04-19

Fråga:

I Första Moseboken (9:3-4) står det "Allt som lever och rör sig skall vara er föda; allt detta ger jag er så som jag gav er de gröna örterna. Men kött som har liv, det vill säga blod, i sig får ni inte äta". Hur ska man förstå den meningen?

Svar:

I 1 Mos 1 så får blir de första människorna anvisade att äta frukt och örter. Nu direkt efter floden så blir Noa och hans söner anvisade att dessutom äta kött. Precis som de tidigare hade fått de gröna örterna så får de nu även "allt som lever och rör sig". Människan är alltså allätare, både vegetarisk och animalisk föda ingår i matsedeln.

Det finns däremot ett undantag när det gäller kött som har blod i sig. Självdöda och kvävda djur åt man inte.

Med vänlig hälsning 

Tobias Bäckström

Senast uppdaterad ( 2012-04-26 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk