Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Vad säger Bibeln om genmanipulering? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Staffan Ljungman   
2006-01-01

Naturligtvis säger Bibeln ingenting om genmanipulering eftersom detta låg långt bortom mänsklig förmåga på Bibelns tid.

Men Bibeln säger att Gud har skapat varje varelse unik. ”Du skapade mina inälvor, du vävde mig i moderlivet. Min kropp var inte förborgad för dig när jag formades i det fördolda, när jag flätades samman i jordens djup. Du såg mig innan jag föddes, i din bok var de redan skrivna, de dagar som hade formats innan någon av dem hade grytt.” (Psalt.139:13-16)

Vi gör nog bäst i att inte blanda oss i Guds skapelse. Här gäller de gamla orden om ”kunskapens träd på gott och ont”. Det är inte nödvändigt att vi människor använder oss av all kunskap vi har. Genmanipulering kan åstadkomma mer ont än gott.


Med hälsning i Herren

Senast uppdaterad ( 2007-01-10 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk