Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk
Vecka 43: 28/6-4/7 Paulus brev till romarna (Stott) PDF Skriv ut E-post

Paulus brev till romarna är ett genuint brev och samtidigt ett slags kristet manifest gällande friheten i Jesus Kristus. Det är den fullständigaste och mäktigaste presentationen av evangeliet i hela Nya testamentet. Brevet förkunnar frihet från Guds vrede gentemot all gudlöshet, frihet från ”vårt egos mörka lilla håla” (Malcolm Muggeridge), frihet från etniska konflikter, frihet från död och dödsfruktan, frihet från smärta och förgänglighet i det framtida befriade universum samt frihet att leva i kärlek till Gud och medmänniskorna.

Romarbrevet har utövat ett starkt inflytande över kyrkan, inte minst under reformationen. Luther kallade det ”i sanning det viktigaste avsnittet i Nya testamentet och...i sanning det renaste evangeliet”. Calvin tillade att ”för den som inser det står en dörr öppen in till Skriftens djupaste skatter”. Och William Tyndale, den engelska Bibelns fader, beskrev det som ”det viktigaste och mest enastående i Nya testamentet...ett ljus och en väg in i Skriften som helhet”.

Framförallt innehåller den Paulus egen hängivenhet gentemot evangeliet. I Rom 1:14-16 i det första kapitlet skriver han: ”[Jag har] skyldigheter...därav min iver...Jag skäms inte för evangeliet.” Måtte vi få erfara samma iver!

 

28/6 Söndag: Universell synd och skuld

29/6 Måndag: Korset – Guds kärleksdemonstration

30/6 Tisdag: Död för synden, levande i Kristus

1/7 Onsdag: Guds trofasta kärlek

2/7 Torsdag: Guds plan för judar och hedningar

3/7 Fredag: Förvandlade relationer

4/7 Lördag: De svaga och de starka

 (OBS! Länkarna ovan fungerar bara när texten är publicerad!) 

 

GENOM BIBELN DAG FÖR DAG - Utgiven på Bornelings Förlag 

INNEHÅLLSFÖRTECKNING

 

 

 

 

 

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk