Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk
28/7 Tisdag - Jesu prästämbete (Stott) PDF Skriv ut E-post

Vidare har de andra prästerna blivit fler och fler därför att döden satte en gräns för deras tjänst.
Men eftersom han är till i evighet behåller han för alltid sitt prästämbete.

Hebréerbrevet 7:23-24Ett av Hebréerbrevets huvudteman är den skarpa kontrasten mellan Gamla testamentets levitiska präster med alla deras brister och Kristi fullkomliga prästämbete. Hebréerbrevets författare ser i den gåtfulle Melkisedek i Gamla testamentet en förebild på Jesu prästtjänst.


(1) Melkisedek var både kung och präst, liksom Jesus.

(2) Melkisedek visade sin förnämlighet framför Abraham (Levis ättling) genom att välsigna honom och ta emot hans tionde.

(3) Melkisedek dyker upp i Första Mosebokens berättelse utan släktbakgrund eller ättlingar – en
symbol för Jesu eviga existens.


Vilka var då bristerna hos Gamla testamentets aronitiska prästämbete?

(1) Deras prästämbete var förgängligt. Gamla testamentets präster kunde inte stanna kvar i sin tjänst för evigt, men Jesus ”är till i evighet” (Heb 7:24). Och ”han lever alltid för att mana gott för dem [de troende]” (Heb 7:25). Ingenting kan avbryta eller sätta punkt för hans prästämbete.

(2) Deras personligheter var syndiga. Ett av de uppenbara villkoren för Gamla testamentets system var att prästerna, för att kunna frambära offer i folkets ställe, först måste offra för egen del. Jesus däremot hade inga synder som han måste be om förlåtelse för. I Heb 7:26 finner vi ett underbart uttalande beträffande Jesu syndfrihet: ”helig, oskyldig, obefläckad, skild från syndare, upphöjd över himlarna.”

 

 

GENOM BIBELN DAG FÖR DAG - Utgiven på Bornelings Förlag 

INNEHÅLLSFÖRTECKNING 


Läs vidare: Heb 7:11-28

 

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk