Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk
Vecka 49: 11-17/8 Kristi brev till de sju församlingarna (Stott) PDF Skriv ut E-post

Vi kommer nu till Bibelns sista bok, Uppenbarelseboken. Den gör redan i första versen anspråk på att vara ”Jesu Kristi uppenbarelse” (Upp 1:1), och i sitt första kapitel ger Johannes oss en strålande beskrivning av honom som en gång blev korsfäst och som nu lever i härlighet. Jesus proklamerar sig själv som ”den förste och den siste...den levande” (Upp 1:17-18, Fb) och ”härskaren över jordens kungar” (Upp 1:5), vilket är själva den titel som kejsaren gjorde anspråk på.

Med Uppenbarelseboken 2 förändras scenariot. Den uppståndne och förhärligade Jesus besöker, övervakar och vägleder sin församling på jorden. Han säger åt Johannes att skriva ett brev till var och en av de sju församlingarna i den romerska provinsen Asien. De sju breven har samma upplägg och inleds med Kristi ord att han känner till deras situation och avslutas med ett budskap om beröm eller förebråelse beroende på församling samt ett löfte till de uthålliga.

Det förefaller legitimt att betrakta de sju lokalförsamlingarna som en sinnebild på den världsvida kristna församlingen. Tillsammans ger de oss en bild av mönsterförsamlingen.


11/8 Söndag: Brevet till Efesos – kärlek
12/8 Måndag: Brevet till Smyrna – lidande
13/8 Tisdag: Brevet till Pergamon – sanning
14/8 Onsdag: Brevet till Thyatira – helighet
15/8 Torsdag: Brevet till Sardes – uppriktighet
16/8 Fredag: Brevet till Filadelfia – mission
17/8 Lördag: Brevet till Laodikeia – hängivenhet

  (OBS! Länkarna ovan fungerar bara när texten är publicerad!) 

 

GENOM BIBELN DAG FÖR DAG - Utgiven på Bornelings Förlag 

INNEHÅLLSFÖRTECKNING 

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk