Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Vecka 6: 10-16/10 Mose och uttåget (Stott) PDF Skriv ut E-post

Första Moseboken avslutas med att två personer dör i Egyptens främmande land. Först dog Jakob och fördes tillbaka till Kanaan för att begravas i Makpelas grotta nära Hebron, vilken Abraham hade köpt som begravningsplats åt sina släktingar. Senare dog Josef, även han i Egypten, fast med en dubbel försäkran, nämligen den att Gud i sinom tid skulle återföra sitt folk till Löfteslandet och att de innan dess skulle föra hans ben till den gemensamma familjegraven.

Nu fortsätter vi med att ägna denna vecka åt Mose liv och bedrifter, han den störste ledaren efter Abraham. Det var Mose som såg till att israeliterna befriades ur sitt slaveri i Egypten, han som gick före dem genom Röda havet (eller ”Sävhavet”) och ut i tryggheten, han som ledde dem till berget Sinai. Mose fortsatte att leda folket under deras fyrtioåriga ökenvandring. Det var han som samlade dem i öknen öster om Jordanfloden där de stod redo att gå över floden och in i Löfteslandet, och han som påminde dem om deras historia och vädjade till dem att vara trogna förbundet. Denna berättelse om Mose liv upptar hela fyra böcker i Gamla testamentet – Andra till Femte Moseboken. Slutligen dog han efter att ha fått blicka in i Löfteslandet från berget Nebo, även om han aldrig tilläts komma in i det.


10/10 Söndag: Ett grymt förtryck
11/10 Måndag: Moses kallelse
12/10 Tisdag: Farao utmanas
13/10 Onsdag: Den första påsken
14/10 Torsdag: Uttåget ur Egypten
15/10 Fredag: Välsignelserna på Sinai berg
16/10 Lördag: Ökenvandringen

  (OBS! Länkarna ovan fungerar bara när texten är publicerad!)

 

GENOM BIBELN DAG FÖR DAG - Utgiven på Bornelings Förlag

INNEHÅLLSFÖRTECKNING

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk